.

MUSEUM

Visit the museum centre Vapriikki / Návštěva muzea Vapriikki

Ve čtvrtek jsme se vydali do zdejšího muzea. Muzeum bylo rozděleno na několik sekcí. Prošli jsme expozice pošty, kamenů a minerálů, hokeje, panenek a her a nahlédli jsme také do historie města Tampere. Většinu z nás muzeum nadchlo, především retro hry. Na archivních počítačích si bylo možné vše vyzkoušet a zahrát. V muzeu pošty byli zajímavé figuríny pošťáků, na kterých jsme viděli fungování pošty až do dnešní doby. Sami jsme si také mohli vyzkoušet psaní brkem a samotné pečetění dopisů. V muzeu kamenů a minerálů jsme viděli, že ne každý obyčejný kámen je bezcenný. V muzeu hokeje nás nadchla velké zastoupení čechů. Celé muzeum bylo interaktivní a moc se nám líbilo.


Něco o muzeu

Ve čtvrtek jsme se vydali do zdejšího muzea Vaprikkii. Budova, ve které se nachází muzeum byla dříve výrobní hala postavená v roce 1880. Muzeum zde bylo založeno až v roce 1996, a zcela hotové bylo v roce 2000.
Muzeum je rozděleno na několik sekcí se zcela odlišným zaměřením. Nachází se zde jak stálé, tak i dočasné expozice. Mezi stálé expozice patří Finské muzeum her, expozice panenek, mediální muzeum Rupriikki, hokejová síň slávy, minerální expozice, historie pošty od začátku až po současnost, expozice přírody a Tampere 1918. Je toho zde strašně moc, a je skoro nemožné to stihnout za jedno odpoledne. Ale podařilo se to. Každý si to prošel svým tempem a zastavil se u toho, co ho nadchlo nejvíce. Nejvíce nás všechny nadchlo muzeum her, kde jsme se mohli vyhrát na herních automatech, herních konzolích anebo také vyzkoušet virtuální realitu. Někteří nepohrdli zahrát si auta anebo klasického a velmi oblíbeného Maria. V expozici panenek se snad musí líbit každé holčičce. Jsou tu zde panenky z celého světa, velký růžový domeček, kde si můžete posedět a dát si čaj o páté, bohužel ale jen imaginární čaj. Prostě holčičí ráj. V mediálním muzeu jsme mohli vidět vývoj telefonů a různých druhů komunikačních prostředků. V hokejové síni jsme byli nadšení z našeho českého hokejového dresu z Nagana. Pro změnu v minerálním muzeu jsme mohli pozorovat krásy přírody a divit se, jak to příroda dokázala vytvořit něco tak krásného. Historie pošty byla zajímavá, ale nezaujala tak moc, jako jiné expozice. Mohli jsme si zde ale vyzkoušet psaní brkem a následné pečetění dopisů. Ovšem při prohlídce expozice Tampere 1918 nás celkem mrazilo. Byly zde fotky z této doby a nebyly zrovna dvakrát radostné. Celé muzeum se nám velmi líbilo a určitě bychom tam šli i příště, zvláště na některé expozice.

- Alena Kyseláková

MUSEUM VIDEO