.

THE DAY 5 / DEN PÁTÝ

Work in Tredu / Práce v Tredu

Dnes jsme vstávali ještě dříve než včera. V Tredu jsme se rozdělili na dvě poloviny - jedna půlka strávila celé dopoledne potiskem tašek podle vlastního designu a druhá půlka se přidala k finským studentům a věnovala se přednášce o webdesignu. 


Screen print / Sítotisk

Sítotisk je technika fungující na bázi průtisku barvy skrze síto. Ač na naší škole sítotisk máme, vyzkoušet jsme si ho mohli až tady. Nejprve jsme si navrhli vlastní design. Prvním úkolem byla černá nákupní taška, a tak naše návrhy museli být bílé. Když jsme byli spokojeni s návrhem, vytiskli jsme ho na transparentní papír a přesunuli jsme se do dílny. Tam nás čekali slušivé monterky, ze kterých jsme měli velkou radost. Na připravená síta jsme nanesli světlocitlivou vrstvu a nechali ji zaschnout. Po zaschnutí jsme na síto přilepili naše návrhy a osvítili síto UV světlem. Zaujalo nás, že celá dílna měla na oknech fólie chránící místnost před tímto světlem. Následovalo opláchnutí sít, kdy se vymyly neosvětlené plochy. Teď už zbývalo pouze upevnit síto na rám, vložit pod něj tašku a protlačit zkrze něj barvu. Taška poté několikrát projela pecí, ve které barva uschla a mezi tím jsme umyli síto a zanechali ho připravené pro další tisk. 

- Milan Kaplánek


Webdesign vs. Kimo

Ve čtvrtek jsme se kromě sítotisku měli možnost zdokonalit v oboru webdesignu. Do školy jsme ovšem přijeli o 10 minut později, jelikož jsme se museli ještě nasnídat (snídaně máme až od 7:30). Zdálo se, že to nikomu nevadí. Po příchodu do třídy jsme se usadili k trochu starším počítačům. Po prvních deseti minutách jsme věděli, že je Kimo profesionál a bere své odvětví tak podrobně, že se nám z toho až zavírali oči. Během přednášky jsme se dozvěděli co je správné umístit na web a co ne.

Hláška " DO NOT CONFUSE PEOPLE"

Dozvěděli jsme se, že si nemáme plést web pro mobilní zařízení a pro počítače, že pokud přidáváme často příspěvky měli bychom je mít tagovat a pokud možno rozřadit. A celkově máme dbát na úpravu a design webu. Přednáška byla zajímavá a poučná. Dozvěděli jsme se spoustu věcí, které už určitě nikdy neaplikujeme nebo naopak aplikujeme na web. V poslední části hodiny jsme si ukázali pár českých stránek, například kapely Kabát či Chinaski. Kimo s námi stránky zhodnotil, porovnal a finští žáci nám ukázali jejich výběr stránek.

- Lukáš Rychetský 


Free time / Volný čas

Po obědě, který nám všem velice chutnal, jsme se se studenty z přednášky vydali do místního muzea. V muzeu jsme viděli mnoho zajímavých expozic, jedna z nich se nám ale přece jen zalíbila nejvíc – expozice o vývoji počítačových her ve Finsku v posledních několika desetiletích. Všechny hry jsme si zamozřejmě vyzkoušeli a po návštěvě muzea a po krátkém nákupu jsme zamířili do hostelu. Část z nás, která si s sebou vzala plavky, šla navštívit jednu
z proslulých Finských saun. 

MUSEUM Vapriikki


Sauna po finsku / Näsijärvi

Ve čtvrtek jsme měli možnost jít do sauny. Většině z nás se sice nechtělo, ale nakonec se pár jedinců našlo i přesto, že nám bylo řečeno, že se po sauně skáče do ledového jezera. Nachystali jsme se a v 6 jsme šli směr bus. Napřed jsme se stavili u paní učitelky Susanne, která nás pohostila kávou a koblížky. Pak už nás opravdu čekala pravá finská sauna. Sauna se nacházela přímo u jezera Näsijärvi, kde jsme předcházející dny pozorovali polární záři. U jezera byl celkem malý domeček, který vypadal jako každý jiný v Tampere. A právě v něm byl cíl naší večerní cesty. Šli jsme se převléknout a s nadšením jsme čekali, jak to ve finské sauně vypadá. Vzali jsem si dřevěné podložky na sezení a šli do sauny, ale moc jsme překvapeni nebyli. Ze dřeva byly udělané schody a každý si mohl vybrat kam si chce sednout, podle teploty vzduchu, která mu vyhovuje. Na nejnižším schodu se dýchalo nejlépe a výš už se dýchalo obtížněji. Místnost vytápěla naftová kamínka, na kterých byly rozloženy nažhavené kameny. Po chvilkách se na kameny přilévala voda, která vytvářela páru. Měli jsme strach, že se nám bude špatně dýchat, ale nakonec to nebylo tak hrozné a dalo se to vydržet. Asi po 15 minutách jsme šli zkusit to očekávané jezero. Zarazilo nás, že při našem příchodu na jezeře běžkoval nějaký pán, zatímco my jsme se tu měli koupat. Tím víc se nám do zamrzlého jezera nechtělo. Ze začátku jsme měli strach, ale nakonec jsme všichni sešli alespoň pár schodů pod hladinu jezera.

On Thursday we had a choice to go to the finnish sauna. Most of us didn't want to, but we did it anyway. We took a bus to Mrs. Susanne, who was recently in czech with two finish students. She invited us for the coffee and special donuts. Susanna have small sauna at her home but she prefere to go to the public saunas because of the combination of cold water. So after coffee we went to visit Rauhaniemen sauna. It is situated directly by the lake Näsijärvi. We were curious how finnish sauna look like. We put our swimming dresses on and took a wooden mats to sit on. There are 2 saunas, smaller and the bigger one, we choosed the smaller one. It was made of wood stairs and everyone could choose where to sit. After 15 minutes we finally tried the cold lake and it was awesome. There was a guy skiing around us on the ice. We repeated it 3 times. It was crazy!

DAILY VIDEO